سوالات متداول

در صورت تمایل پاسخ سوالات خود را دریافت کنید
 • کره حیوانی چگونه تهیه می شود؟

  اولین مرحله در تولید کره شامل جدا کردن خامه از شیر است. خامه به دلیل سبک تر بودن چربی نسبت به سایر اجزاء شیر افزایش می یابد و روی سطح شیر را می گیرد .این روش با روش کارخانه ای فرق می کند در تولیدات کارخانه ای کره به روش مدرن با دستگاه های مختلف بدست می آید. کره از خامه بدست می آید. چربی شیر یا کره با تکان دادن از مایع شیر جدا می شود و به این صورت کره بدست می آید. کره ای که از خامه بدست می آید به رنگ زرد است. کره ای که از دوغ تهیه می شود رنگ آن سفید است. کره حیوانی که در بازار به صورت بسته بندی خریداری می کنید کره خامه شیر است و از به هم‌ زدن پیوسته خامه به دست می‌آید. در اثر هم‌ زدن پیوسته، لایهٔ محافظی که روی ذرات چربی معلق در خامه وجود دارد، بریده‌ شده و مولکول‌ های چربی موجود در خامه، به صورت ذرات کوچک کره، به‌هم می‌چسبند. از کره حیوانی و روغن آن نیز در پخت انواع غذا، نان و … استفاده می شود. روغن حیوانی خاصیت بسیار زیادی دارد سر شار از امگا 3 و 6 است

 • مضرات کره حیوانی چیست؟

  زیاده روی در استفاده از کره حیوانی باعث رسوب چربی در بدن می شود و این احتمال به وجود می آید که آغاز بیماری های قلبی و عروقی شود. استفاده بی رویه از کره به دلیل چربی زیاد باعث بالا رفتن کلسترول و چربی خون می شود. کره را سعی کنید در طول روز مصرف کنید تا به راحتی در حین فعالیت روزانه خود آن را بسوزانید اگر در وعده شام از کره استفاده کنید به دلیل دیر هضمی باعث سنگین شدن معده می شود و ممکن است بر روی خواب شما تاثیر بگذارد. افراد چاق و دارای اضافه وزن بهتر است کره حیوانی مصرف نکنند.

 • کره گاوی بهتره یا گوسفندی؟

  کره حیوانی یکی از محصولات خوش طعم و مقوی روستاهای ایران است که علاقه مندان زیادی در سر تا سر کشورمان دارد. این محصول اصیل به طور معمول از شیر گاو، گوسفند و یا بز به دست می‌آید؛ در کشور ما معمولاً وقتی که حرف از کره حیوانی به میان می‌آید، منظور کره گاوی یا کره گوسفندی است. حال این موضوع مطرح میشود. که از آنجا که گاو و گوسفند دو موجود شیرده متفاوتند. پس طبیعتا باید تفاوتی میان کره گاوی و کره گوسفندی نیز وجود داشته باشد. لذا برای پاسخ به این سوال در ابتدا لازم هست چند مورد را نزد شما متذکر شویم و در انتها قصد داریم رازی را برای شما برملا کنیم تا کاملا، اینکه کره گاوی بهتره یا گوسفندی برای شما به عنوان یک مشتری، که برای اولین بار میخواهید این محصول را استفاده کنید مشخص شود.

 • ویژگی‌های یک کره خوب؟

  طبیعی بودن رنگ کره: رنگ کره باید به طور طبیعی بین سفید خامه‌ای تا زرد کهربایی باشد. همچنین رنگ کره باید بدون هر نوع لکه و ناخالصی باشد. بافت کره: بافت یک کره خوب باید یکنواخت و یک دست باشد. بافت آن باید فاقد سوراخ و حباب‌های هوا در هنگام برش زدن باشد. طعم کره: کره خوب باید طعم طبیعی داشته باشد. در هنگام خوردن کره، نباید عطر و طعم و بوی نامناسب و غیر طبیعی از جمله: ترشیدگی، تندی و شوری احساس شود. ترکیبات شیمیایی کره: از لحاظ شیمیایی، کره متشکل از اسیدهای چرب مختلف با زنجیره‌های کوتاه، متوسط و بلند است. هضم کره ای که حاوی اسیدهای چرب با زنجیره‌های کوتاه و متوسط است، نسبت به اسیدهای چرب با زنجیره های بلند آسان‌تر و راحت‌تر می‌باشد. در خصوص این ویژگی کره، سن دام، سن شیردهی، نوع تغذیه و …. در قوام چربی شیر و نوع اسیدهای چرب آن تاثیرگذار است. نوع تغذیه دام: اگر از علوفه تازه برای تغذیه ی دام استفاده شود، مقدار اسیدهای چرب غیراشباع کره افزایش پیدا می‌کند و در صورت تغذیه حیوان از علوفه خشک، اسیدهای چرب اشباع در کره بیشتر شده و نقطه ذوب کره بالاتر می‌رود. گروه تولیدی محصولات لبنی شَکِلّی، با دارا بودن سابقه‌ی طولانی در خصوص تولید و عرضه لبنیات پاستوریزه، سعی در تولید بهترین نوع کره پاستوریزه را برای مشتریان خود دارد.

 • کره گیاهی چیست ؟

  کره گیاهی نوعی جایگزین غیر لبنی برای کره معمولی است که با استفاده از مواد کاملا گیاهی تهیه می‌شود. معمولا این کره را با ترکیبی از روغن‌های گیاهی مختلف مانند روغن نارگیل، پالم یا دانه سویا درست می‌کنند و مواد تشکیل‌دهنده دیگری مانند میوه‌های فندقی، دانه‌های مختلف و حتی گاهی علف دریایی را هم در آن پیدا می‌کنید. بنابراین کره گیاهی گزینه‌ای ایده‌آل برای سه گروه از افراد است: آن‌هایی که رژیم گیاهخواری دارند. آن‌هایی که به لاکتوز حساس هستند. آن‌هایی که محدودیت‌های رژیمی به‌خصوص را تجربه می‌کنند.

 • مواد تشکیل دهنده کره گیاهی چیست ؟

  کره گیاهی از مواد مختلفی تشکیل شده که همگی عاری از محصولات حیوانی هستند. از سوی دیگر اگرچه دستورالعمل‌های مختلفی برای تهیه این نوع کره وجود دارد،‌ اما چند ماده به‌خصوص را در تمامی محصولات موجود در بازار پیدا می‌کنید. از جمله این مواد باید به روغن‌های گیاهی، آجیل‌ها و دانه‌های مختلف اشاره کرد که بافتی خامه‌ای و قابل پخش شدن به وجود آورده و طعم کره را بهبود می‌دهند.روغن گیاهی: روغن‌های گیاهی از رایج‌ترین مواد تشکیل دهنده کره گیاهی به حساب می‌آیند. این روغن‌ها که از منابع مختلفی مانند نارگیل، پالم و یا کانولا به دست می‌آیند، معمولا نقش عنصر پایه را برای کره ایفا می‌کنند. این روغن‌ها انبوهی چربی سالم و طعمی خنثی دارند و بنابراین می‌توانند در دستورهای مختلف مورد استفاده قرار بگیرند. ناگفته نماند که روغن‌های گیاهی معمولا با موادی دیگر مانند شیر بادام ترکیب می‌شوند تا بافتی خامه‌ای‌تر و غنی‌تر به دست بیاید. میوه‌های فندقی: آن دسته از میوه‌های فندقی که در انواع آجیل استفاده می‌شوند هم گزینه‌ای محبوب برای تهیه کره گیاهی به حساب می‌آیند. بادام و بادام هندی از رایج‌ترین میوه‌های فندقی موجود در کره گیاهی به حساب می‌آیند، چرا که چربی زیاد دارند و به راحتی با بافت کره درمی‌آمیزند. کره‌ای که حاوی این میوه‌ها باشد معمولا غنای طعم بیشتری دارد. علاوه بر این بادام و بادام هندی حاوی مقدار زیادی پروتئین هستند و می‌توانند برای هر رژیمی مناسب باشند. دانه‌ها: دانه‌هایی مانند تخمه آفتاب‌گردان و دانه‌های کدو تنبل هم راه خود را به برخی از کره‌های گیاهی باز کرده‌اند. این دانه‌ها معمولا تبدیل به پودر و بعد با مواد دیگر ترکیب می‌شوند تا بافت خامه‌ای مورد نیاز را به خود بگیرند. با افزودن دانه‌ها می‌توان منتظر طعمی خاکی و آجیلی در کره بود. علاوه بر این، دانه‌ها مقدار زیادی پروتئین و فیبر دارند.

 • چرا باید کره گیاهی مصرف کرد؟

  رژیم غذایی مبتنی بر کره گیاهی به کاهش جذب چربی‌های جامد کمک می‌کند. به علاوه کره گیاهی حاوی چربی‌های غیر اشباع خوب است که مصرف روزانه آن توصیه می‌شود.

 • آیا کره گیاهی برای رژیم غذایی گیاه خواری مناسب است؟

  کثر کره‌های گیاهی برای گیاه خواران مناسب هستند، اما همیشه باید برچسب یا لفاف محصول را چک کنید. مهم‌ترین جزء در کره گیاهی، روغن گیاهی می‌باشد که برای رژیم غذایی گیاه خواری مناسب است.

 • آیا کالری زیادی در کره گیاهی وجود دارد؟

  کره گیاهی به ویژه انواع کم چرب آن معمولا کالری کمتری برای هر وعده غذایی دارد.